Wielkanoc w tradycji ludowej/cz. II

23.12.2021  |   Biała znana i nieznana

Wielkanoc w tradycji ludowej/cz. II

Wielkanoc w tradycji ludowej/cz. II

Jajo króluje na wielkanocnym stole. Jest symbolem życia i odrodzenia. Pisanki zaś to wielobarwne jaja o bogatej ornamentyce. Malowane jajka, w zależności od techniki wykonania, noszą różne nazwy.

Pisanki to jaja wielobarwne o bogatej ornamentyce. Malowane jajka, w zależności od techniki wykonania, noszą różne nazwy. Malowanki (kraszanki lub byczki) są jednolitego koloru, bez żadnego wzoru. Pisanki wykonywane są techniką batikową – wzór „pisany” jest kawałkiem drewienka z metalową końcówką maczaną w wosku. Wzór na skrobankach wykonuje się przy użyciu ostrego narzędzia. Jajko dzieli się na pola zdobnicze w sposób równikowy, południkowy, mieszany. Linie podziału są zazwyczaj zaznaczone zdobionym pasem. Czasami występuje brak podziału na pola, wówczas cała powierzchnia jaja jest ozdobiona. Do najbardziej archaicznych należą wzory geometryczne: kreska, przecinek, spirala, rozeta, swastyka (symbol solarny), romby, wiatraczek, grabie, rózga. Wzory roślinne, antropomorficzne i zoomorficzne, występują głównie w pisankach skrobanych lub wykonanych innymi metodami.

Do okresu I wojny światowej malowano jajka w barwnikach roślinnych, które uzyskiwano w następujący sposób: zielony z młodych pędów żyta, czerwony z łusek cebuli, niebieski z bzu czarnego. Dzisiaj głównym barwnikiem są farby chemiczne.

W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się prawie 400 pisanek z 29 miejscowości od 42 wykonawców. Niektóre z nich można oglądać na stałej wystawie etnograficznej: ”Kultura tradycyjna Południowego Podlasia” w budynku głównym muzeum.

Ciekawostka:

  • TRADYCJA PISANEK i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja, następnie zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Czerwone pisanki według wierzeń mają moc magiczną i odpędzają złe uroki, są też symbolem serca i miłości.
  • WYBITKI, gra w której dwie osoby stukały czubkami pisanek. Wygrywała ta, której pisana nie pękła.

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us