Ewa Pełka malarstwo

03.01.2010  |  

Ewa Pełka malarstwo

Ewa Pełka malarstwo
(26 czerwca – 19 września 2010)

 

 

Z okazji obchodzonych corocznie Dni Białej Podlaskiej, Muzeum Południowego Podlasia organizuje wystawy ukazujące sylwetki współczesnych artystów pochodzących z Białej Podlaskiej lub związanych życiem i twórczością z nadbużańskim Podlasiem.
W tym roku prezentujemy Państwu malarstwo Ewy Pełki, której twórczość zaliczyć można do najciekawszych zjawisk artystycznych we współczesnej sztuce polskiej. Ewa Pełka ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina i prof. Zbigniewa Gostomskiego uzyskała w 1977 roku. W latach 1992-99 była wykładowcą malarstwa i rysunku w warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuk. Od roku 1999 jest profesorem Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W 2003 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.
Artystka, całe swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Białej Podlaskiej. Tutaj ukończyła szkołę i to właśnie tutaj narodziły się pierwsze fascynacje sztuką, a echa monotonnego, wręcz niezauważalnego podlaskiego pejzażu odszukać można w kojących rytmach jej dojrzałych malarskich kompozycji. Obrazy Ewy Pełki, zawieszone ponad realizmem i abstrakcją, uporządkowane i oddychające ciszą, dotykają źródeł, sięgają do chwili kiedy z chaosu żywiołów powstała harmonia natury. W tych pozornie pustych i spokojnych kompozycjach budowanych kontrastami światła i cienia drzemie podskórna, niemal fizycznie odczuwalna temperatura. Od jednych wręcz wieje chłodem, inne znów emanują żarem. Ich energia lub spokój budowana jest umiejętnie zmysłowym wyrafinowanym kolorem i bogatą fakturą. Obrazy Ewy to współczesne ikony malowane z ogromną pokorą, bez zbędnej narracji i dosłownych znaczeń.