Świat ogrodów i pejzaży w obrazach Bazylego Albiczuka.

23.12.2021  |   Biała znana i nieznana

Świat ogrodów i pejzaży w obrazach Bazylego Albiczuka.

Świat ogrodów i pejzaży w obrazach Bazylego Albiczuka nazywanego „podlaskim Nikoforem” oraz „polskim Celnikiem Rousseau” w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej….

Bazyli Albiczuk ( 1905 – 1995 ) urodził się i wychował w miejscowości Dąbrowica Mała niedaleko Białej Podlaskiej. Prawie całe swoje życie związany był z wsią i jej urokami. Już od dzieciństwa zachwycał się zielenią traw i świeżych liści, kwiatami, ptakami i ich śpiewem. W wieku sześciu lat rysował już na podłodze węglem z pieca a kiedy miał dziesięć poszedł do szkoły, ale ukończył tylko szkołę powszechną. W szkole, gdzie nauka dawała mu wiele radościołówkiem i kredkami rysował to co zachwycało go w naturze: ptaki, kwiaty, niebo …. Wtedy już jego talent został doceniony, otrzymał nagrodę książkową. Edukacji jednak nie kontynuował, ponieważ wrócił do pracy w rodzinnym gospodarstwie. Pasji, która się w nim rodziła mimo to nie porzucił a potrzebę kontaktu ze sztuką rozwijał poprzez rzeźbienie, malowanie, grę na skrzypkach. Bazyli Albiczuk kochał naturę i był nią zauroczony, stał się jej wiernym obserwatorem, co pozwoliło mu przenieść jej piękno na płótno i w ten sposób dzielić się swoją miłością do natury z wszystkimi którzy podzielali i rozumieli jego pasję…

Zapraszamy do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej na stałą wystawę: „Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka” poświęconą życiu i twórczości tego genialnego artysty i do podziwiania piękna jego prac. Wystawę można oglądać w budynku głównym muzeum.

Bazyli Albiczuk. Twórczość. Wystawa stała

Zdjęcie 1 z 3

Zadanie edukacyjne: