Podsumowanie obchodów 100 Rocznicy Urodzin Profesora Ludwika Maciąga.

16.04.2021  |   Aktualności

Podsumowanie obchodów 100 Rocznicy Urodzin Profesora Ludwika Maciąga.


Rok 2020 poświęcony był 100. rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga, wykładowcy i dziekana Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z tej okazji podjęto wiele działań i inicjatyw, które przyczyniły się do upamiętnienia tej wybitnej postaci ze świata sztuki: malarza koni, scen batalistycznych, biegów myśliwskich, ale również pejzażysty rozmiłowanego w rodzimym krajobrazie, ilustratora książek, plakacisty, grafika, twórcy gobelinów, rzeźbiarza, projektanta znaczków pocztowych.

Ludwik Maciąg zapisał się w historii również jako żołnierz walczący o niepodległość Ojczyzny, czego pokłosiem były obrazy przedstawiające wspomnienia z okresu walk wyzwoleńczych pod dowództwem majora Stefana Wyżykowskiego ps. Zenon.

Jednym z najważniejszych wydarzeń była otwarta 27 września wystawa „ Ludwik Maciąg. Całe życie maluję swój pamiętnik”. Z inicjatywy przewodniczącego Rady Muzeum profesora Stanisława Baja, pod kierunkiem prof. Sylwestra Piędziejewskiego wykonany został przez studentów warszawskiej ASP mural przedstawiający interpretację jednego z obrazów Ludwika Maciąga. Przedstawienie to zostało namalowane na jednej ze ścian budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Białej Podlaskiej.

W programie edukacyjnym muzeum znalazły się dwie propozycje konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży : konkurs plastyczny „Koń jako artystyczna inspiracja” oraz konkurs fotograficzny „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”, czego finałem była wystawa pokonkursowa połączona z wręczeniem nagród i dyplomów w czasie otwarcia wystawy jubileuszowej.

W obchody rocznicowe włączyły się również inne instytucje kultury. BCK im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej przygotowało wystawę pt. „Ludwik Maciąg. Konie” prezentowaną w holu wystaw czasowych oficyny zachodniej MPP.

Z tej okazji muzeum wydało również karty pocztowe z reprodukcją obrazów Ludwika Maciąga oraz zamówiło pieczęć z logiem zaprojektowanym specjalni na to wydarzenie.

Obecna sytuacja w kraju i na świecie związana ze stanem epidemii spowodowała odwołanie wielu wydarzeń z udziałem publiczności, w konsekwencji czego wystawę poświęconą twórczości Ludwika Maciąga obejrzało dużo mniej osób niż oczekiwano. Idąc naprzeciw potrzebom rodzącym się w nowej rzeczywistości działalność edukacyjna i promocyjna przeniesiona została na portale społecznościowe Facebook i You Tube oraz na stronę www.muzeumbiala.pl. I tak pojawiły się na nich:

  • W ramach cyklu Artystyczna środa zaprezentowaliśmy bogatą twórczość Ludwika Maciąga oraz historię jego życia i rodziny Maciągów w dwóch blokach – „Ludwik Maciąg. Historia pewnego chłopca” oraz „Ludwik Maciąg. W rodzinnym domu”,
  • Prezentacja „Ludwik Maciąg. Życiorys.”
  • Wystawa 360o,
  • Spotkanie z Arturem Bieńkowskim „ Ludwik Maciąg we wspomnieniach…”
  • Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem,
  • A na finisaż wystawy – rozmowa o prof. Ludwiku Maciągu z prof. ASP w Warszawie Stanisławem Bajem.

Z żalem żegnamy wystawę prezentującą dzieła tego Artysty, ale temat pozostawiamy otwarty z
nadzieją, że pamięć o Ludwiku Maciągu będzie wciąż żywa.

Ludwik Maciąg – życiorys
Ludwik Maciąg we wspomnieniach – spotkanie z Arturem Bieńkowskim
Zwiedzanie wystawy obrazów Ludwika Maciąga – Całe życie maluję swój pamiętnik
Ludwiku, oTobie i dla Ciebie – wywyad z prof. Stanisławem Bajem (cz. 1)
Ludwiku, oTobie i dla Ciebie – wywyad z prof. Stanisławem Bajem (cz. 2)
Ludwiku, oTobie i dla Ciebie – wywyad z prof. Stanisławem Bajem (cz. 3)