Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku

09.12.2021  |

Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku

Konie, jeźdźcy, zaprzęgi – ten szeroki temat określa zarazem jedną z kolekcji Działu Artystycznego Muzeum Południowego Podlasia. Na pojawienie się tej tematyki w zbiorach muzealnych miała znaczący wpływ bliskość najstarszej stadniny koni w Janowie Podlaskim i organizowane tam przez Muzeum w latach 1975-1998 plenery malarskie. Powiększająca się galeria malarstwa współczesnego była uzupełniana zakupami obrazów olejnych, rysunków, akwarel z motywem konia, autorstwa znakomitych artystów polskich tworzących w XIX i w  poł. XX wieku. Liczącą ponad 300 muzealiów kolekcję malarstwa dawnego i współczesnego, której tematem przewodnim jest koń, dopełniają rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego.

Na wystawie stałej „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” prezentowany jest jedynie fragment tego oryginalnego i unikatowego zbioru, reprezentowany pracami następujących artystów: Piotra Michałowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego Antoniego Kozakiewicza, Władysława Maleckiego, Stanisława Kaczor Batowskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Włodzimierza Łosia, Władysława Szernera, Zygmunta Piotrowicza, Józefa Jaroszyńskiego, Jana Kotowskiego, Stanisława Karniewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Czesława Wasilewskiego, Gustawa Pillatiego, Stanisława Czajkowskiego, oraz artysty o pseudonimie H. Korab., a także znamienitych twórców współczesnych: Andrzeja Novaka-Zemplińskiego Antoniego Fałata, Ludwika Maciąga, Wojciecha Dziatko, Heleny Tchórzewskiej, Ludwika Jaksztasa, Janusza Dziurawca oraz Mariana Nowińskiego.

Włodzimierz Łoś, „Sanie przed bramą”,1885
Obraz zakupiony w 2014 r. z dofinansowania MKiDN.

Obrazy zakupione do zbiorów Muzeum w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje muzealne”.

W 2015 roku z dofinansowania MKiDN do kolekcji zakupiony został obraz „Powrót kwestarza” Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Dzieło było międzynarodowym debiutem artysty na Wystawie Światowej w Wiedniu 1873 roku.

Alfred Wierusz-Kowalski, „Powrót kwestarza”, 1873.
Obraz zakupiony w 2015 r. z dofinansowania MKiDN.

Kolejną pracą, którą Muzeum pozyskało do kolekcji dzięki dofinansowaniu Ministra KiDN jest obraz „Czwórka krakowska” Władysława Szernera, zakupiony w 2016 roku.

Władysław Szerner (ojciec) „Czwórka krakowska”, 1877
Obraz zakupiony w 2016 r. z dofinansowania MKiDN

W 2017 kolekcję wzbogacił obraz „Spotkanie na grobli” Włodzimierza Łosia, również zakupiony ze środków MKiDN.

Włodzimierz Łoś, „Spotkanie na grobli”, 1883
Obraz zakupiony w 2017 r. z dofinansowania MKiDN