Noc Muzeów 2023

Plakat Noc Muzeów 2023
10.05.2023  |   Aktualności

Noc Muzeów 2023

Jak co roku Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje Noc Muzeów.

Tegoroczna edycja, przygotowywana przez archeologów, odbędzie się 20 maja 2023 rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa aż do północy. Przeniesie nas ona do tajemniczych i niezwykle ciekawych czasów średniowiecza.

Z tym okresem związana będzie wystawa „Jaćwieskie eldorado” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pokazane na niej zostaną najciekawsze eksponaty pozyskane przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ozdoby i elementy stroju ( zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje ), broń i oporządzenie jeździeckie ( miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła ), narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku ( noże, szydła, igły, krzesiwa, przęśliki, osełki, naczynia gliniane ).

Po raz pierwszy zwiedzającym zaprezentowany zostanie skarb miedzianych monet z Zaniówki niedawno przekazany do zbiorów Muzeum Południowego Podlasia.

Na placu przed budynkiem Muzeum odbędzie się piknik archeologiczny na którym:

  • Andrzej Klejzerowicz zapozna nas z tajnikami pracy średniowiecznego kowala;
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej FORTIS pokaże jak się ubierano i czym walczono w średniowiecznej Europie;
  • Pracownia Agafii zaprezentuje średniowieczne gry i zabawy, a także smak kuchni z tamtego okresu;
  • Sylwia Chilimoniuk odkryje tajniki ówczesnego tkactwa;
  • z Tomaszem Sajko ze Stowarzyszenia Szlak Templariuszy przy kawie po saraceńsku można będzie podyskutować o średniowiecznych zakonach rycerskich.

Udostępnione do zwiedzania będą wystawy stałe w budynku głównym oraz wieżyczce wschodniej, wnętrze kaplicy, a także obejrzeć będzie można wystawę pokonkursową „Moja Przygoda w Muzeum”.