Historia papieru i warsztaty z własnoręcznego czerpania papieru.

noc muzeów 2021
23.12.2021  |   Biała znana i nieznana

Historia papieru i warsztaty z własnoręcznego czerpania papieru.

Wystawa „Z papierem przez dwa tysiąclecia” udostępniana dla zwiedzających w salach wystawowych oficyny zachodniej muzeum. Umożliwia poznanie metody ręcznego wytwarzania papieru, która została zapoczątkowana w roku 105 n.e. w Chinach.

Papier wynaleziony w Chinach przebył bardzo długą drogę do Europy, bowiem po drodze Arabowie metodę trochę zmienili, a na samym końcu Europejczycy w 1268 roku ją udoskonalili. Właśnie ta metoda dzisiaj jest używana przy produkcji ręcznej, którą można wykonać podczas warsztatów towarzyszących wystawie.

Głównym produktem do produkcji papieru w Europie były stare szmaty konopne, ganiania, a następnie bawełniane zaś ich zbieraniem zajmowali się wędrowni szmaciarze. Produkcja ta polega to na tym, że masa wytwarzana z tych szmat, rozbijana była na najdrobniejsze części, a potem była mieszana z wodą. Z tej masy papierniczej sitem nabierano tę masę i czerpano w ten sposób kartkę papieru. Taka kartka po odciśnięciu schła nawet trzy dni. Po tym czasie powstawała kartka, którą można było już użyć.

Zapraszamy na warsztaty:

  • ZWIEDZAJĄCYCH INDYWIDUALNYCH W RAMACH WIZYTY W MUZEUM

czerwiec: wtorek i czwartek o godzinie 13:00 / grupa do 10 osób ( obowiązują zgłoszenia)

  • GRUPY ZORGANIZOWANE NA ZASADACH OGÓLNYCH OBOWIĄZUJĄCYCH PODCZAS WARSZTATÓW MUZEALNYCH

Kontakt:

2

Zdjęcie 1 z 3

Foto ze zbiorów MPP