86 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej.

23.12.2021  |   Biała znana i nieznana

86 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej.

12 maja 1935 roku w Warszawie zmarł Józef Piłsudski (urodzony 5 grudnia 1867 w Zułowie), polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, twórca Polskiej Organizacji Wojskowej.

Od 11 listopada 1918 do 1922 roku Naczelnik Państwa Polskiego, Naczelny Wódz Wojska Polskiego w 1918 roku, oraz pierwszy Marszałek Polski w 1920 roku.

Józef Piłsudski znany jest pod pseudonimami „Wiktor” i „Mieczysław”, znane są również jego Legionowe przydomki: „Komendant”, „Dziadek”, „Ziuk”.

Postać Józefa Piłsudskiego związana jest również z miastem Biała Podlaska. We wrześniu 1920 roku przebywał on w naszym mieście, odznaczając żołnierzy 34 Pułku Piechoty krzyżem Virtuti Militari. Wydarzenie to miało miejsce przy dworcu PKP, a upamiętnia to tablica pamiątkowa na budynku dworca od strony torów kolejowych.

Józef Piłsudski jest również Honorowym Obywatelem Miasta Biała Podlaska, co upamiętnia tablica umieszczona w 2010 roku przy wejściu do budynku Urzędu Miasta w 90-ą rocznice tego wydarzenia.

Uroczystości żałobne po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały zorganizowane w całym kraju, w tym również w Białej Podlaskiej. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opisującym to wydarzenie: „Werbel żałobny w Białej Podlaskiej po śmierci marszałka” https://podlasianin.com.pl/2018/05/23/ dostępnym również w wersji pdf, którego autorem jest p. Szczepan Kalinowski.

Zadanie edukacyjne: Odwiedzić miejsce w Białej Podlaskiej związane z postacią Józefa Piłsudskiego i przesłać na profil fb muzeum fotografię.