Wystawa czasowa „Stanisław Baj. Grafika”

16.12.2021  |  

Wystawa czasowa „Stanisław Baj. Grafika”

Wystawa czynna od 06.09.2021 r. do 20.03.2022 r.

Zanim wyruszyłem w świat, moja wieś Dołhobrody obdarowała moją pamięć i wyobraźnię wspaniałościami światów moich rodziców i sąsiadów. Całe moje dzieciństwo jakie miałem z moją siostrą Kazią było piękne i trudne. Miłość matki i ojca do nas była czysta, głęboka, bezwarunkowa, była ofiarowaniem. Nasz rodzinny dom uczył nas jak żyć, był niezwykłym miejscem, w którym niemal codziennie spotykali się sąsiedzi ze swoimi sprawami, opowieściami, radościami, lękami i zaświatami, a nierzadko przybywał ktoś z dalekiego świata, przypadkowy gość lub aktorzy małych trup teatralno-cyrkowych. Z dzieciństwa pozostało doznanie piekącego zakurzonego potu ze żniw, sianokosów czy młocki, ciężar wielu godzin nudy przy pasaniu krów, zachwyt i zadziwienie nad niezwykłym bogactwem głębi wody, radość z dobrze ułożonej chłodnej skiby za pługiem, trwoga żywiołu ognia i zapach gryczanego miodu.”

Stanisław Baj

Choć z twórczością prof. Stanisława Baja mieliśmy okazję spotkać się w Białej Podlaskiej wielokrotnie, bo przez lata była ona prezentowana na wielu mniejszych i większych ekspozycjach organizowanych m.in. w naszym Muzeum, to po raz kolejny zachęcamy do wspólnej podróży po najważniejszych motywach i tematach w dorobku artystycznym tego pochodzącego z Dołhobród nad Bugiem Artysty.

Na wcześniejszych ekspozycjach zaprezentowaliśmy trzy niewielkie, tematyczne kolekcje malarstwa olejnego, w którym konsekwentnie od lat 80. XX w. dominują dwa główne tematy – nadbużański pejzaż oraz portret (tu wyjątkowa seria portretów Matki Artysty), oba ściśle związane z rodzinnymi stronami Stanisława Baja. Najnowsza przenosi nas do lat 70. ubiegłego wieku, a więc do czasów studenckich Profesora, kiedy to rozpoczynał naukę na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którą zresztą związany jest do dzisiaj. Na niewielkiej przestrzeni zlokalizowanej na piętrze budynku głównego naszego Muzeum galerii pod wspólnym tytułem „Stanisław Baj. Grafika” zgromadziliśmy zbiór kilkunastu linorytów, w tym również te z cyklu prac dyplomowych. Większość z prac posiada autorską sygnaturę i datowanie, a łączy je wspólny temat, którym w tym przypadku stały się zwierzęta gospodarskie.

*Prof. Stanisław Baj urodził się 2 czerwca 1953 r. we wsi Dołhobrody (pow. włodawski, gm. Hanna), gdzie ukończył szkołę podstawową. W latach 1968-1972 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a w latach 1972-1978 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego oraz Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 r. Obecnie jest profesorem w Katedrze Malarstwa macierzystej uczelni.