Urszula Imamura – fotografia – Ogrody Japonii

15.05.2010  |  

Urszula Imamura – fotografia – Ogrody Japonii

Urszula Imamura – fotografia – Ogrody Japonii
(od 15 maja 2010)
Popularyzatorka kultury i sztuki japońskiej w Polsce sztuki polskiej w Japonii. Mieszkając przez kilka lat w Tokio podróżowała też po krajach Dalekiego Wschodu i Azji Południowo – Wschodniej: Chinach, Korei, Tajlandii, Birmie, Kambodży, Malezji, Posiada bogatą kolekcję sztuki azjatyckiej i rękodzieła, bibliotekę tematyczną oraz ogromną dokumentację fotograficzną z podróży. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw oraz licznych publikacji, w tym artykułów, katalogów i książki. Specjalista i rzeczoznawca sztuki azjatyckiej. Wieloletni prezes oddziału Towarzystwa Polsko – Japońskiego oraz założyciel Stowarzyszenia Polaków w Japonii. Pracowała w szkolnictwie średnim a także w muzeum, m. in. w Muzeum Śląskim jako kustosz Działu Sztuki, potem jako organizator i dyrektor muzeum na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Członek Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM. Obecnie przygotowuje dla wydawnictwa wrocławskiego książkę o japońskich ogrodach, do której zbierała materiały prawie 22 lata. Książka ilustrowana będzie fotografiami autorki.

…..Dzięki Urszuli Imamura, która związana rodzinnie z Japonią, przedstawia nam w swej wystawie szereg doskonałych fotografii, możemy w pewnym stopniu wniknąć w tajemnicę japońskiego ogrodu. Jest on ściśle połączony ze sposobem życia Japończyków, tworząc po prostu część ich naturalnego środowiska. Ogród, nawet w najbardziej miniaturowej formie, zawsze towarzyszy japońskiemu domowi.”
prof. dr. hab. Zdzisław Żygulski jn.
Muzeum Czartoryskich w Krakowie
historyk sztuki, znawca sztuki orientalnej
…..Japończyka bogowie zesłali na ziemię, po to by im służył, by – wsłuchując się w podszepty przyrody – tworzył z nią harmonijną jedność, by potrafił godzić światło z ciemnością, niebo z ziemią, dobro ze złem, siłę ze słabością… kamień z wodą. []
Europejczyka Bóg stworzył by panował na Ziemi, by – pewny swej mocy – toczył walkę z przyrodą, by skłócił światło z mrokiem, dobro ze złem , siłę ze słabością… kamień z wodą. []
Ogrody japońskie zniewalają swoim naturalnym pięknem, przemawiają symbolicznym językiem życia i śmierci, wieczności i przemijania, blasku i cienia, promienieją buddyjską zadumą nad światem”
dr. hab. Estera Żeromska
UAM w Poznaniu
japonistyka i znawca kultury japońskiej