„Strumiłłowie u Radziwiłłów”

Baner Srtumiłłowie
02.05.2022  |  

„Strumiłłowie u Radziwiłłów”

Andrzej Strumiłło – artysta malarz, grafik, fotografik, ilustrator książek, autor wierszy i dzienników, animator życia artystycznego i społecznego.

W swoim dzienniku 14 VIII 1982 r. zanotował:

“…stanąłem na dziedzińcu zaniedbanego gospodarstwa. Było to stare siedlisko, przynajmniej XIX-wieczne, sądząc po okazałym modrzewiu i lipach, ze starym sadem, położone na lekkim wyniesieniu terenu schodzącym ku Czarnej Hańczy. Całą noc z 12 na 13 VIII nie mogłem spać i zbudowałem tam nowy dom. …Będę nad brzegiem Czarnej Hańczy, gdziekolwiek będę.”

Sprowadzając się w 1984 r. wraz z żoną Danutą do Maćkowej Rudy spełni rolę genius loci tego miejsca.

Ten położony nad Czarną Hańczą w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego dom rodzinny, gruntownie wyremontowany i rozbudowany, z czasem przerodził się w prężny ośrodek kulturalny i artystyczny. Miejsce to wywarło też ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości i postaw artystycznych pozostałych członków rodziny Strumiłłów…

„Strumiłłowie u Radziwiłłów”, którą już wkrótce będzie można zobaczyć w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej to swoista opowieść o rodzinie, miejscu i rodzącej się w nim sztuce. Stąd obok malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i tkanin ilustrujących artystyczne dokonania trzech związanych z Maćkową Rudą pokoleń Strumiłłów, znalazły się na niej również archiwalne fotografie rodzinne, dokumenty, czy rękopisy…

Wystawa powstała ze zbiorów Galerii AS Strumiłło w Maćkowej Rudzie. Dostępna będzie od 14 maja 2022 do 14 sierpnia 2022. Wernisaż ekspozycji 14 maja zainauguruje tegoroczną Noc Muzeów w Białej Podlaskiej.

Plakat strumiłłowie