„Nie zapominajmy o ogrodach” Bazyli Albiczuk Twórczość
„Nie zapominajmy o ogrodach”
Bazyli Albiczuk
Twórczość
Termin: 28.06 – 30.08.2015
Kurator: Agnieszka Mikszta
Miejsce: Muzeum Południowego Podlasia
ul. Warszawska 12, 21-500 Biała Podlaska
Partnerzy: Kwiaciarnia Kwiaty&Miut, ZPH Zieleń Sp. z o.o.
Patronat medialny: TVP Kultura, Kraina Bugu
Wystawa zorganizowana w 20 rocznicę śmierci artysty, ze zbiorów własnych Muzeum.
Nazywany „podlaskim Nikiforem” lub „polskim Celnikiem Rousseau”. Jego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. W tym roku mija 20 rocznica jego śmierci.
Bazyli Albiczuk, nieprofesjonalny artysta z podlaskiej wsi Dąbrowica Mała. Zakochany w przyrodzie, swą twórczość postrzegał jako hołd jej składany. W 1965 roku stworzył pierwszy obraz z cyklu „Ogrody”, który od razu przyniósł mu zainteresowanie kolekcjonerów i badaczy. Cykl stanowił „odrodzenie” po przejściu ciężkiego załamania. „Specjalizacja”, jak to określał, męczyła go: „Nie tylko kwiaty ogrodowe, ale i przydrożne byliny też są piękne i miłe dla duszy. Nie tylko parki i ogrody, ale i samotne stare wierzby przydrożne, lub grusze wśród pól wabią ku sobie” – pisał. Jego twórczości malarskiej towarzyszyły głębokie przemyślenia estetyczne i etyczne, które przez lata zapisywał.
Wystawa zorganizowana w Muzeum Południowego Podlasia, ma przybliżyć twórczość, ale i botaniczne fascynacje artysty. Zrealizowana ze zbiorów własnych Muzeum. W jego kolekcji, oprócz dorobku artystycznego, znajdują się zapiski, dzienniki, korespondencja, pozwalające poznać swoisty manifest twórczy artysty.
Koncepcja wystawy zbudowana jest wokół botanicznych fascynacji artysty, jego dążenia do stworzenia idealnego, przepełnionego bogactwem roślin ogrodu, zarówno tego naprawdę, jak i na obrazach. Jego obrazy, rysunki, szkice, to gotowe projekty ogrodów, a jego ogród i obrazy przepełnione są zarówno roślinami szlachetnymi, jak i znanymi z wiejskich ogrodów: malwy, astry, dziewanny, maki, łubin, a także zupełnie dzikimi trawami i bylinami, które artysta przynosił z łąk i pól. Swoje prace artysta uzupełnia uwagami dotyczącymi roślin, przyrody, twórczości, nazwami łacińskimi roślin, są one na odwrocie obrazów, uzupełniają rysunki i szkice, w notatnikach, które przez lata artysta prowadził.
Wystawa ma przybliżyć odbiorcy nie tylko dokonania artystyczne, ale poprzez swoją konstrukcję, aranżację, oddać myśl artysty, jego zafascynowanie światem, miłość do natury, refleksję, która towarzyszyła powstawaniu obrazu, tworzeniu ogrodu, a która jest nierozerwalnie złączona z jego twórczością. Wystawa, ma być przewodnikiem po ogrodzie artysty, po „wiejskim” ogrodzie, który znika z otaczającego nas krajobrazu kulturowego. Może stanowić podpowiedź, jak stworzyć bliski nam kulturowo ogród, pełen harmonii, piękna, bogactwa kolorów i kształtów.
Na potrzeby aranżacji zostanie wykonany pawilon. Wewnątrz pawilonu stworzony zostanie ogród sznurkowy (string gardens). Pomysłodawcą takiego ogrodu jest Fedor Van der Valk, a inspiracją dla niego była japońska sztuka bonsai ‘Kokedama’, polega ona na przeniesieniu rośliny uprawianej w doniczce wraz z całym systemem korzeniowym poza nią i umieszczenie jej w zwartej kuli ziemi, otoczonej mchem, które umieszczane są następnie na tackach lub talerzach. Fedor Van der Valk poszedł o krok dalej i podwiesił oprawione w mech kule na sznurkach, tworząc z nich przestrzenną aranżację. Ogród sznurkowy, wykonany na potrzeby aranżacji wystawy, opatrzony zostanie dodatkowym komentarzem o roślinach, ogrodzie, przyrodzie, zaczerpniętych z zapisków artysty. Zwiedzający dosłownie wchodził będzie w świat ogrodów Albiczuka. Ogród wykonany zostanie przez partnera wystawy, poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut.
Drugi partner wystawy, ZPH Zieleń Sp. z o.o., wykona klomby przed wejściem do muzeum, inspirowany jednym z obrazów artysty, który chociaż trochę przenosi nas do „ogrodów” Bazylego Albiczuka.
Patronat medialny: