Nabytki. Dary. Przekazy. Zakupy.

Pejzaż Zimowy Bazylego Albiczuka
09.04.2024  |  

Nabytki. Dary. Przekazy. Zakupy.

Zimowy pejzaż zakupiony przez muzeum pod koniec 2023 roku oraz kilka innych prac Artysty wcześniej nie prezentowanych na wystawach, można oglądać w budynku głównym muzeum do 12 maja 2024 roku. 

Niezwykle ważnym dla Muzeum wydarzeniem był zakup w 2023 roku obrazu Bazylego Albiczuka przedstawiającego pejzaż zimowy. Obraz w 2024 roku poddany został konserwacji ze środków własnych.

Zakupiony obraz jest ciekawy ze względu na tematykę – pejzaż zimowy rzadko gościł na płótnach artysty. W kolekcji Muzeum mieliśmy do tej pory tylko jeden obraz i jedną akwarelę o tematyce zimowej.


Kolejnym eksponatem na wystawie jest pochodzący z 1948 roku rysunek, wykonany ołówkiem na papierze, przedstawia on portret Jadwigi Strzemieckiej, który oprawiony wisiał całe życie w jej domu, aż do śmierci w 2013 roku. Po śmierci Pani Jadwigi portret został podarowany do zbiorów Muzeum przez jej syna w 2017 roku – jako osobista pamiątka – wzbogacając nieliczną kolekcję portretów wykonanych przez Bazylego Albiczuka.

Prezentujemy tu też niektóre z prac, które trafiły do Muzeum w 1996 roku jako przekaz i nie są pokazywane na wystawie stałej.