Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku – nowa wystawa stała.

26.05.2014  |

Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”

Włodzimierz Łoś, <i>„Sanie przed bramą”</i>,1885

Włodzimierz Łoś, „Sanie przed bramą”,1885

„Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”Konie, jeźdźcy, zaprzęgi – ten szeroki temat określa zarazem jedną z kolekcji Działu Artystycznego Muzeum Południowego Podlasia. Na pojawienie się tej tematyki w zbiorach muzealnych miała znaczący wpływ bliskość najstarszej stadniny koni w Janowie Podlaskim i organizowane tam przez Muzeum w latach 1975-1998 plenery malarskie. Powiększająca się galeria malarstwa współczesnego była uzupełniana zakupami obrazów olejnych, rysunków, akwarel z motywem konia, autorstwa znakomitych artystów polskich tworzących w XIX i w 1 poł. XX wieku. Liczącą ponad 300 muzealiów kolekcję malarstwa dawnego i współczesnego, której tematem przewodnim jest koń, dopełniają rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego.

„Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”

„Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”Na wystawie stałej „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” prezentowane są prace następujących artystów, m.in.: Piotra Michałowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Antoniego Kozakiewicza, Władysława Maleckiego, Stanisława Kaczor Batowskiego, Stanisława Bagieńskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Józefa Jaroszyńskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jana Kotowskiego, Stanisława Karniewskiego, Kazimierza Sichulskiego,Eugeniusza Gepperta oraz Włodzimierza Łosia, którego dzieło wzbogaciło kolekcję w 2014, dzięki środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Aranżacja wystawy powstała dzięki wsparciu firmy LEAR– producenta lekkich elementów architektonicznych