Japonia piękno tradycji

24.04.2010  |  

Japonia piękno tradycji

Japonia piękno tradycji
(24 kwietnia – 19 czerwca 2010)
 

Szczególną cechą narodu japońskiego jest sztuka godzenia przeszłości z teraźniejszością. Współczesne, najnowsze osiągnięcia japońskiej kultury i sztuki zakorzenione są mocno w tradycjach starej kultury, co można dostrzec w grafice, malarstwie, rzemiośle, czy architekturze. Inną niezwykłą cechą narodu japońskiego jest umiejętność czerpania inspiracji z innych kultur i adoptowania ich dla własnych potrzeb doprowadzając nabyte umiejętności do perfekcji.

Jednocześnie zadziwiające w kulturze japońskiej jest kultywowanie wykształconych wzorów i rytuałów, które jako cenne elementy tradycji są pieczołowicie chronione i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Na wystawie „Japonia, piękno tradycji” przedstawiane są dokonania i umiejętności dawnych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni w różnorodnych dziedzinach życia ilustrowane zabytkami i wieloma bogato ilustrowanymi planszami. Zaprezentowano między innymi piękne przedmioty wykonane z drewna pokrytego laką, misternie zdobione porcelanowe naczynia i kolekcję barwnych drzeworytów przedstawiających sceny z życia dawnej Japonii. Przedstawiono różnorodne, nieznane u nas zwyczaje i obrzędy kultywowane w Japonii do dnia dzisiejszego. Najmłodsi goście mogą dowiedzieć się jakie święta obchodzą ich rówieśnicy z dalekiego kraju i podziwiać charakterystyczne dla tych świąt latawce w kształcie karpi, czy miniaturowy orszak cesarza z dworzanami. Męski świat to zadziwiająca kształtami i zdobieniami japońska broń, niezwykłe zbroje oraz wyposażenie wojowników japońskich i ich zwyczaje.

Dla kobiet estetyczną ucztą mogą być niebywałej urody kimona specjalnie tkane, wyszywane lub misternie malowane we wzory najczęściej czerpane z przyrody (kwiaty, rośliny, zwierzęta) czy przedstawiające akcesoria życia codziennego lub ceremonialnego (parasolki, wachlarze, tykwy, maski, itp.).

Wiele o życiu i zwyczajach Japończyków opowiedzą przedmioty towarzyszące im w codziennym życiu i używane przy specjalnych okazjach, np. akcesoria do ceremonii herbaty, naczynia do sake, przybory do kaligrafii, czy wachlarze. Specjalnym elementem wystawy jest jest rekonstrukcja fragmentu wnętrza tradycyjnego japońskiego domu z podłogą wyłożoną matami (tatami) i paleniskiem (irori) w części centralnej. Z boku widoczna jest (tokonoma) z zawieszonym zwojem z obrazem, obok której znajdują się domowe sprzęty, a po przeciwnej stronie na przesuwanej ściance (fusuma) widnieje ręcznie wykonane malowidło. Wejścia zamykane przesuwanymi kratownicami oklejonymi papierem (shoi) otwierają dom na otaczający dom ogród włączając go do aranżacji wnętrza. Uwidocznia się tu charakterystyczna dla kultury japońskiej łączność z naturą, gdzie człowiek nie pretenduje do roli pana, lecz pozostaje jej organiczną częścią, a szacunek dla przyrody i sił natury pojawia się w wielu dziedzinach życia w dążeniu do podkreślenia ich naturalnego piękna i harmonii z otoczeniem (np. w malarstwie czy tradycyjnej architekturze).
Zapraszamy
Zabytki eksponowane na wystawie pochodzą z:
Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi,
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie,
Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów:
Aleksandra Strzyżewskiego,
Anny Grossman
i Pawła Gąsiewicza
Autor scenariusza: Anna Grossman