18.04.2013  |

Wystawa od 2 maja  do 23 czerwca 2013

„Fotografia scenariuszem teatru”. Leszek Mądzik – fotografia i plakat.

Wzrok biegnie po wydarzeniach, twarzach, fakturach i tym wszystkim co ujawnia światło. Dramaturgia dostrzeżonego obrazu niesie w sobie coś, co każe się zatrzymać, utrwalić. Spotykamy się z tajemnicą, do której pragniemy zajrzeć, dotknąć, zbliżyć się do niej, a może i poznać. Nosimy w sobie takie potrzeby poznania tego, co w nas i wokół nas. Czas potęguje to wezwanie i każe odważnie zanurzyć się w ten mrok będący częścią naszego niepokoju. Wędrując różnymi drogami, najczęściej z teatrem spotykam znaki, które prowadzą na ścieżki, których zwieńczenie bardziej przeczuwam niż jestem pewien. Zobaczony obraz nie potrzebuje deformacji, stylizacji czy udziwnienia. Nosi w sobie prawdę, której pragnienie dostrzeżenia jest sensem tworzenia. Najbardziej lapidarny w swoim wyrazie spektakl „Bruzda” pragnie iść tą drogą, na której cierpienie, upadek czy lęk znajdują sens w tęsknocie i pragnieniu za uratowaniem. Niewinny cierpliwy Anioł jest znakiem i symbolem tej tak trudnej do zaakceptowania drogi.

Leszek Mądzik

Wernisaż wystawy „Fotografia scenariuszem teatru”. Leszek Mądzik – fotografia i plakat.
– Fotorelacja- www.biala24.pl

Leszek Mądzik, scenograf i reżyser teatralny,

urodził się w 1945 roku w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tytuł magistra sztuki otrzymał w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Białymstoku, tytuł doktora – w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora przyznany na wniosek Rady Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.
W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, w ramach której zrealizował kilkanaście premier, m.in. Ecce homo (1970), Wieczerza (1972), Ikar (1974), Zielnik (1978), Brzeg (1983), Wrota (1989), Tchnienie (1992), Szczelina (1994), Kir (1997), Odchodzi (2003), Bruzda (2005), Przejście (2010).
Jego teatr brał udział w ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (np. nagroda krytyków za Wilgoć na festiwalu w Kairze; nagroda za reżyserię, scenografię i technikę teatralną za Zielnik na festiwalu w Japonii; nagroda specjalna na Festiwalu Teatralnym w USA; wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii Praskie Quadriennale w Pradze).
W 1986 roku założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w której prezentowano wiele wystaw wybitnych współczesnych twórców kultury polskiej. Autor scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich.
Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze, Poznaniu.
W 1997 roku dla Teatru Telewizji wyreżyserował własną sztukę Pętanie. Autor licznych plakatów, fotografii i grafiki książkowej.
Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Krytyków „Pokaz” w Warszawie, w Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, w Centrum UNESCO w Bejrucie,w Galerii Opery w Kairze, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w Muzeum Lubelskim, w Galerii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu w Santiago de Chile, w Theater-Cai w Tokio, w Muzeum
Narodowym we Wrocławiu, w The Saddlery Gallery w Edmonton w Kanadzie czy w Muzeum Teatralnym w Warszawie
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Projektodawca Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Scenografów i Kostiumologów VIZUART w Rzeszowie
Laureat wielu nagród i odznaczeń, takich jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Gloria Artis”, wyróżnienie specjalne Totus.

[scrollGallery id=25 start=5 autoScroll=true thumbsdown=true]

Kurator wystawy: Violetta Jarząbkowska