PEREBORY. ODSŁONY – popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
Dwuletni projekt „Perebory. Odsłony”, zakłada realizację wystawy czasowej (2024 r.), wydanie publikacji o tym samym tytule (2025 r.), digitalizację pereborów (2024 – 2025 r.) oraz stworzenie – w partnerstwie z instytucjami muzealnymi – strony internetowej, będącej repozytorium cyfrowym pereborów znajdujących się w polskich kolekcjach muzealnych, wraz z rozpisanymi wzorami do pobrania (2024 – 2025 r.). Uzupełnieniem wystawy będą ODSŁONY, czyli cykliczne spotkania ze specjalistami różnych dziedzin, przybliżające temat pereborów, zaplanowane na 2025 r.
Celem projektu jest szerokie ujęcie tematu pereborów z perspektywy:
– kolekcji muzealnych, archiwaliów, instytucji oraz osób, które poprzez swoją działalność naukową, badawczą, kolekcjonerską, społeczną, przyczyniły się do zgromadzenia, opisania i zachowania wzorów tkackich;
– tradycji, jako element stroju ludowego, umiejętność, technika, wyróżnik i element tożsamości;
– jako dziedzictwo wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO;
– jako element kultury współczesnej – źródło inspiracji do tworzenia wzorów przemysłowych i projektów artystycznych.
Rezultatem ma być wzrost wiedzy i świadomości odnośnie pereborów, dostrzeżenie ich i docenienie przez różne grupy na szczeblu lokalnym i krajowym, a przez to również ich ochrona.
Wartość dofinansowania w ramach rządowego programu „Kultura ludowa i tradycyjna”: 170 000 PLN
Całkowita wartość zadania: 215 000 PLN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.