„Z popiołów Sobiboru”.

17.10.2013  |  

„Z popiołów Sobiboru”.

„Z popiołów Sobiboru”

22 października – styczeń 2014r.

 

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej oraz Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, zapraszają na wystawę „Z popiołów Sobiboru”.

 

 

Wystawa „Z popiołów Sobiboru” przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Składa się na nią około 100 paneli skomponowanych z fotografii i dokumentów historycznych oraz kilku towarzyszącym im instalacji plastycznych /kryjówka na strychu, wagon, barak obozowy, droga śmierci, wejście do komory gazowej/. Wystawa została podzielona na 11 części. Każda z nich prezentuje określony temat: dojście Hitlera do władzy, przedwojenne żydowskie miasteczka, wybuch II wojny światowej, kryjówki prześladowanej ludności, łapanki, transporty do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, zabudowa obozowa, plac na którym ofiary rozbierały się i pozostawiały ubrania, droga śmierci, barak w którym kobietom obcinano włosy, wejście do komory gazowej, struktura organizacyjna obozu, stan obecny terenu po obozie i Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.
Wystawa jest swoistym labiryntem opisującym dokładnie miejsce, w którym w danej chwili znajduje się zwiedzający, nie uprzedzając o etapie, do którego za moment dotrze. Swoim układem opisuje strach i nadzieję, wiarę i zwątpienie, zobojętnienie i heroizm. Akcentując wymiar ludzki nie tylko pozwala zrozumieć, ale także oddaje ludziom więzionym w Sobiborze ich człowieczeństwo.

Scenariusz wystawy – Marek Bem, Przemysław Klonowski
Komisarz wystawy – Marek Bem
Oprawa plastyczna – Przemysław Klonowski
Wykonanie techniczne – Andrzej Ruta
Grafika komputerowa – Andrzej Kikowski

Wystawa-Z popiołów Sobiboru

„Z popiołów Sobiboru” – otwarcie wystawy.

„Z popiołów Sobiboru” – otwarcie wystawy.