Wystawa pokonkursowa „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”.

plakat Konie jeźdźcy zaprzęgi
04.11.2022  |  

Wystawa pokonkursowa „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”.

Konkurs Fotograficzny „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi” organizowany jest przez Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej już od pięciu lat i wpisał się na stałe w program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej naszego regionu.

Ideą Konkursu jest nawiązanie – poprzez tytuł i temat – do znajdującej się w zbiorach naszego muzeum kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, zaś jednym z jego celów jest m.in. popularyzacja miejsc i instytucji związanych z hodowlą koni oraz uczestnictwo w wydarzeniach o
charakterze hippicznym. Tak też narodził się pomysł, by do współpracy zaprosić Stadninę Koni Janów Podlaski w Janowie Podlaskim, gdzie organizowany jest pierwszy etap Konkursu – warsztaty fotograficzne, w czasie których powstają prace konkursowe.


W drugim etapie z pomocą opiekuna plastycznego uczestnicy przygotowują zestaw trzech fotografii w wersji papierowej i elektronicznej. Jury powołane przez organizatora dokonuje oceny i wyłania nagrodzonych i wyróżnionych w każdej grupie wiekowej.


Rozdanie nagród i dyplomów połączone jest z otwarciem wystawy pokonkursowej, na której oprócz nagrodzonych i wyróżnionych prac można zobaczyć również fotografie wszystkich uczestników konkursu.
Tegoroczne warsztaty były dużym wyzwaniem, zarówno dla organizatorów, współorganizatorów, jak i dla uczestników. Zacinający deszcz, błotniste wybiegi, mokre konie i zachmurzone niebo, stworzyły specyficzny klimat i ciekawą scenerię do uchwycenia momentów, w których głównym tematem jest otoczenie, zachowanie i piękno koni arabskich.