„Wiktor Korecki (1897-1980). Pejzaż słowiański”

07.12.2015  |  

„Wiktor Korecki (1897-1980). Pejzaż słowiański”

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Wiktor Korecki (1897-1980). Pejzaż słowiański”

 

14 grudnia 2015, o godz. 14:00
W siedzibie Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12

W programie:
Recital wokalny Piotra Chwedorowicza  (bas-barytona), solisty Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

 

Wiktor Korecki był jednym z najbardziej płodnych pejzażystów polskich XX wieku. Jego malarstwo cenione jest szczególnie za niepowtarzalny nastrój, grę kolorów i światła. Tematyka jego obrazów odzwierciedla gusta polskiej klasy średniej lat międzywojennych. Malował to, co cieszyło się zainteresowaniem – tematy znane i lubiane z klasyki polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku: rybaków z siecią znanych z malarstwa Wyczółkowskiego, wilki znane z obrazów Wierusza-Kowalskiego, wijące się strumienie zimą, doceniane wcześniej w pracach Fałata, brzozy i sosny na wrzosowiskach – ulubione tematy Rapackiego. W najdrobniejszych szczegółach odtwarzał obrazy z dzieciństwa spędzonego na Podolu. Częstym tematem obrazów Koreckiego był motyw morza malowanego o różnych porach dnia. Korecki jest autentycznym wielbicielem łąk, lasów, strumieni, słońca, obserwatorem niezliczonych metamorfoz, jakim ulegają pod wpływem różnych jakości światła. Te różne klimaty, jakie tworzy światło, potrafi z mistrzostwem oddawać. Jego krajobrazy dają odczuć widzowi niemal fizycznie klimat miejsca, jego temperaturę, porę dnia. Korecki był niezwykle płodnym malarzem. W latach 60-tych i 70-tych zazwyczaj, co dwa dni malował większy obraz, co dawało 15 obrazów w miesiącu. Szybkość malowania zawdzięczał wtedy już rutynie, ale nie można nie wspomnieć o fenomenalnej pamięci, dzięki której obrazy nie musiały powstawać w plenerze.
Prace Wiktora Koreckiego znajdują się w kolekcjach prywatnych: w Ameryce, Rosji, na Ukrainie, w Szwecji, Austrii i Meksyku oraz w kolekcjach muzealnych: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz Muzeum Południowych Moraw w Znojmie. Malował nawet na zamówienia z Afryki. Obraz Koreckiego zdobił gabinet naczelnika więzienia w drugiej części filmu Vabank.
Wiktor Korecki urodził się 30 czerwca w 1897 roku w Kamieńcu Podolskim (w wielu biogramach artysty podawana jest błędna data urodzenia: 1890). Uczęszczał do Gimnazjum w Kijowie, a następnie do tamtejszej szkoły rysunkowej. W 1921 roku osiedlił się w Warszawie i wkrótce zdobył renomę dobrego pejzażysty. W okresie międzywojennym brał udział w trzech wystawach zbiorowych Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z tysiącami mieszkańców Warszawy został wywieziony do Niemiec, gdzie trafił do obozu pracy w Lipsku. Po ucieczce z obozu prawie dwa lata przebywał na Morawach w Czechach. Skąd wrócił do Polski i zamieszkał w Milanówku pod Warszawą. W 1966roku przeniósł się do Komorowa. Zmarł w 1980 roku.
Opracowano na podstawie: Piotr Chwedorowicz, Wiktor Korecki [katalog wystawy], Warszawa 2014
Autor wystawy: Piotr Chwedorowicz
Komisarz wystawy: Violetta Jarząbkowska

 

Otwarcie wystawy

 Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk)Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk)Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk)

 

Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk)Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk) Otwarcia wystawy Wiktora Koreckiego (fot. A. Trochimiuk)