„Świat zaklęty”. Wystawa fotografii Olgi Bacy

25.10.2012  |

„Świat zaklęty”. Wystawa fotografii Olgi Bacy

10 listopada 2012 – 15 stycznia 2013

Cykl zdjęć pt. Świat zaklęty pokazuje tradycyjny obrzęd wypasów owiec na Podhalu, czyli codzienne życie, z którym zmagają się góralscy pasterze (bacowie) oraz ich pomocnicy (juhasi) przy wyrobie słynnego regionalnego sera oscypka. Chciałam pokazać ten niepowtarzalny i unikatowy świat, który dzięki sile tradycji zachował się przez wieki w nienaruszonym stanie, daleko od szosy, bez dobroci materialnych jakie niesie za sobą postęp cywilizacyjny (stąd też wziął się tytuł). Usiłowałam oddać atmosferę, tego corocznego nietypowego kultu oraz trud zapominanego dzisiaj, ale jakże pierwotnego zawodu, jakim jest pasterstwo. Chciałam również przybliżyć nieznane wielu mieszkańcom Polski słowo redyk, czyli wiosenny wymarsz baców z owcami na hale oraz ich uroczysty powrót do domów w strojach góralskich jesienią.
Pomysł na realizację tych fotografii wziął się po części z moich korzeni podhalańskich na co wskazuje moje nazwisko: BACA oraz z zamiłowania do kameralnych tematów fotograficznych bazujących na etniczności i folklorystyce regionalnej.
Fotografie te zostały wykonane w okresie wiosna/jesień 2011 roku i są selekcją z bardzo obszernego materiału, efektem mojej długiej współpracy z niejedną sportretowaną osobą, długim obcowaniem na halach, ale są także esencją tego co mogłam tam zobaczyć, dotknąć, posmakować, poczuć na własnej skórze. Wszystko po to by móc jak najrzetelniej zobrazować cały ten magiczny świat podzielić się nim z innymi i pokazać tę drugą, niełatwą stronę tradycji, która być może już w niedługim czasie niestety ulegnie diametralnej zmianie.

Otwarcie wystawy:

[scrollGallery id=16 start=5 autoScroll=true thumbsdown=true]