„Świat toruńskiego piernika”

15.11.2016  |  

„Świat toruńskiego piernika”

 „Świat toruńskiego piernika”

 wystawa czynna od 17.11.2016r – 22.01.2017r.

 

Świat toruńskiego piernika.

 
Piernik to twarde , ciemnobrązowe ciasto, w którego skład wchodzi mieszanina mąki pszennej i żytniej, jaja, karmelizowany cukier, miód oraz przede wszystkim przyprawy korzenne jak: pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż.
Nazwa wywodzi się wiec od staropolskiego słowa „pierny” , czyli pieprzny.
Pierwszy cech piernikarzy powstał w Krakowie, zwano ich wtedy Zichlarzami (od niem. Kuchler), ale to Toruń słynie dziś z wielowiekowej tradycji piernikarskiej. Tam wypieka się znane na całym świecie katarzynki.
Piernikarze zrzeszeni w cechu piekarzy, rozwinęli swoje rzemiosło w XVII i XVIII wieku. Od XIX stulecia fabryki Gustava Wessego i Hermanna Thomasa produkowały je na skalę przemysłową.
Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 roku.
Wędrująca wystawa „Świat toruńskiego piernika” , której okrągłą 30 edycję świętujemy w naszym Muzeum, prezentuje tradycje toruńskiego piernikarstwa , dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Intencją jej twórców było stworzenie bliźniaczej ekspozycji , której powstanie w 2008 roku miało nawiązywać do wystawy o tym samym tytule mieszczącej się w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika (odział Muzeum Okręgowego w Toruniu).
Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana , drewniana koga , która nawiązuje do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku.
Jej wnętrze zaaranżowano na średniowieczny kram i sklep kolonialny z przełomu XIX i XX wieku, które uzupełniono zabytkowymi kunsztownie rzeźbionym formami ze słynnej toruńskiej kolekcji przedstawiające m.in. damy i kawalerów w modnych strojach, postacie zwierząt, karety, ale przede wszystkim herb miasta , średniowieczne dzbany , nowożytne naczynia cynowe (kubki i kufle cechowe ), dawne formy do cukierków i piernikowe opakowania. Dopełnieniem wystawy jest wnętrze XVI wiecznej piekarni oraz postaci piekarza, kupca, kramarki i sklepikarki w stylizowanych strojach . Nad całością unosi się zapach aromatycznych i egzotycznych przypraw .
W wyjątkowej atmosferze wystawy odbywać się będą warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.,

Świat toruńskiego piernika.

Świat toruńskiego piernika.

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us