Niderlandzkie fajanse i mapy XVII, XVIII wieku

01.03.2009  |

Niderlandzkie fajanse i mapy XVII, XVIII wieku

Niderlandzkie fajanse i mapy XVII, XVIII wieku.
Wystawa ze zbiorów Kreismuseum Oberhavel w Oranienburgu (Niemcy)
(2 marca – 14 czerwca 2009)

Prezentowana na wystawie kolekcja fajansów i map niderlandzkich pochodzi ze zbiorów Muzeum Powiatowego Oberhavel w Oranienburgu (Brandenburgia, Niemcy). Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu XVIII-wiecznych wyrobów fajansowych. Są to bogato zdobione wazony, talerze, półmiski, kufle oraz dekoracyjne figurki z manufaktury w Delft i z innych holenderskich wytwórni fajansu.
Zespół 26 XVII-wiecznych map to dzieła najbardziej znanych niderlandzkich kartografów, takich jak Frederick de Wit, Guilielmo Blaeuw, Claes Janszoon Visscher i in. Ozdobione barwnymi elementami dekoracyjnymi mapy przedstawiają Europę i niektóre jej państwa, landy niemieckie oraz wyspy.
Wystawa została zorganizowana w ramach współpracy między niemieckim Powiatem Oberhavel a Powiatem Biała Podlaska.