„Karczeby” – fotografie Adama Pańczuka.

02.03.2015  |  

„Karczeby” – fotografie Adama Pańczuka.

 

Wystawa „Karczeby” – fotografie Adama Pańczuka

15 marca – 3 maja 2015
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ma przyjemność zaprezentować wystawę fotografii Adama Pańczuka – „Karczeby”. Zagadkowo brzmiąca nazwa karczeby w gwarze chachłackiej oznacza trudny do wyrwania korzeń drzewa, głęboko wrośnięty w ziemię. Określeniem tym nazywano też ludzi bardzo do niej przywiązanych i o nią dbających, ale także tych, którym ciągle było jej mało i wykłócali się z sąsiadem o każdą skibę.
„Karczeby” to metaforyczna opowieść o ludziach, którzy żyją w nierozerwalnym związku z ziemią i naturą. Poddają się rytmom przyrody, swoje życie opierają na tradycji łączącej religijność z lokalnymi obrzędami i zabobonami. Zdjęcia wykonane zostały w konwencji realistyczno-surrealistycznej. Każdej z portretowanych osób przypisane zostały przedmioty, które miały związek z ich życiem. Ważnym odniesieniem przy realizacji projektu było zdanie, które Adam Pańczuk usłyszał na pogrzebie swojego dziadka, mówiące, że zmarły „całe życie oswajał ziemię, by po śmierci do niej powrócić”. Fotograf chciał, aby jego zdjęcia miały taką siłę, jak wypowiedziane podczas ceremonii słowa.
Cykl „Karczeby” pokazujący mieszkańców wsi: Lubenka, Okczyn, Antonin, Korzeniówka i Sławatycze powstawał od 2005 do 2010 roku. Ostatnim etapem było wydanie w 2013 roku książki fotograficznej „Karczeby” z tekstami Kazimierza Kusznierowa, reżysera teatru obrzędowego „Czeladońka” w Lubence. Książka „Karczeby” została uznana za najlepszą książką fotograficzną świata w 71 edycji amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International (2014). Rok wcześniej nominowana była w konkursie the First Photobook of the Year organizowanym przez Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards. Projekt „Karczeby” wielokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce i za granicą, wyróżniony był w konkursach: Magnum Expression Award 2009 Grand Press Photo i Sony World Photography Award 2009.

 

Adam Pańczuk urodził się w 1978 r. w Białej Podlaskiej, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończył Akademię Ekonomiczną oraz fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Przygodę z fotografią rozpoczął w szkole podstawowej. W liceum należał do koła fotograficznego prowadzonego przez Małgorzatę Piekarską przy Miejskim Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej. Już wtedy objawiał indywidualne podejście do fotografii. W poszukiwaniu ciekawych tematów odbył podróże do Indii, Tajlandii, Kambodży, Pakistanu, Londynu. W 2005 powrócił na Podlasie by fotografować polską wieś. W 2007 r. był stypendystą Ministerstwa Kultury. Od 2010 należy do międzynarodowego stowarzyszenia Sputnik Photos. Jest wykładowcą w Akademii Fotografii w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Wykonywał zdjęcia do takich czasopism, jak: „National Geographic”, „Newsweek”, „Polityka”, „Dziennik”, „Foto”, „Private Magazine”, „Gazeta Polska”, „Maleman” i in. Realizując swoje projekty pyta wprost o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Odpowiedź, jaką uzyskuje zamienia w metaforyczny obraz, bo o człowieku nie można opowiedzieć jednym zdaniem.
oprac. Violetta Jarząbkowska
Autor fotografii: Adam Pańczuk (www.adampanczuk.pl )
Komisarz wystawy: Violetta Jarząbkowska

 

[scrollGallery id=40 start=5 autoScroll=false thumbsdown=true]

 

 

 

***

Wernisaż wystawy „Karczeby” – fotografie Adama Pańczuka. Podczas wernisażu wystąpił teatr obrzędowy „Czeladońka” z Lubenki ze spektaklem „Baśń o bialskim smoku”.

[scrollGallery id=41 start=5 autoScroll=false thumbsdown=true]

Autor  fotoreportażu – Adam Trochimiuk.
 

Patronat medialny:

 

Partnerzy: