„Geometria i metafora z kolekcji Galerii 72” Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.

24.01.2013  |  

„Geometria i metafora z kolekcji Galerii 72” Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.


Warning: Undefined array key "file" in /home/platne/serwer196343/public_html/muzeumbiala.pl/mpp/wp-includes/media.php on line 1734
„Geometria i metafora z kolekcji Galerii 72” Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.

1 lutego do 21 kwietnia 2013

 

Pokaz prac w przestrzeni Muzeum Południowego Podlasia
Chełmskie zbiory sztuki współczesnej wielokrotnie prezentowane były na wystawach zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami: w Atenach (1986), Budapeszcie (1988), we Freiburgu im Breisgau w Niemczech (1998), w Innsbrucku w Austrii (1999) oraz dwukrotnie w Koszycach na Słowacji (2004, 2006). Po nasze zasoby systematycznie sięgają znaczące placówki muzealne i galerie narodowe organizując retrospektywy jednego autora bądź pokazy problemowe.
W przestrzeni Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej to druga z kolei wystawa z chełmskiej kolekcji sztuki powojennej. Pierwsza prezentacja miała miejsce w 1992 roku – podsumowując tym samym dorobek dwudziestolecia działalności Galerii 72. Obecny pokaz tworzy kolejną w roku jubileuszu 40-lecia Galerii 72 odsłonę jej zbiorów, będąc jednocześnie wydarzeniem artystycznym o charakterze ponadregionalnym.
Kolekcja sztuki współczesnej muzeum w Chełmie liczy ponad 2000 obiektów, które wyszły spod ręki 330 artystów, z czego jedna trzecia autorów odeszła już od nas na zawsze. Galeria 72 ma na swym koncie 220 odsłon, z których większość to pokazy indywidualne, a tylko 34 spośród nich miało charakter zbiorowy. To, co wyróżnia nasze zbiory to przywiązanie do tradycji konstruktywistycznej w sztuce, czego pochodną jest przewaga prac o geometrycznym porządku kompozycyjnym. Drugie skrzydło naszych zasobów określamy – najogólniej rzecz ujmując – metaforą, a mieszczą się tu obok dzieł osadzonych na granicy podświadomości, prace mające wartość komentarza do potocznej rzeczywistości, czy podejmujące problematykę w eschatologicznym kontekście.
Całą złożoność naszych zasobów staramy się obecnie przedstawić odbiorcy muzeum w Białej Podlaskiej. Prezentujemy ponad sto prac 98 artystów, z których 35 to autorzy nieżyjący. Pragnąc podkreślić międzynarodowy charakter naszych zasobów, włączyliśmy do pokazu 18 artystów z zagranicy: z Włoch, Francji, Szwajcarii, Anglii, Węgier, Szwecji, Czech i Niemiec.
Przedstawiony zestaw prac stworzyli autorzy, którzy przyszli na świat we wszystkich – do lat 80-tych – dekadach XX wieku. To dzieła twórców, których doświadczył inny fragment polskiej i europejskiej historii, inny czas fascynacji i przełomów w sztuce, co znalazło odbicie w odmiennej artykulacji plastycznej u każdego z nich. Jedno co ich łączy i pozostaje niezmienne to – posłużę się tutaj słowami dr Bożeny Kowalskiej – „refleksja egzystencjalna, zaduma nad kondycją człowieka i jego miejscem we wszechświecie, nad prawami rządzącymi uniwersum i modelami jego porządku, ale także analiza i rozważania nad formalnymi zagadnieniami w sztuce”.
Jagoda Barczyńska

Artyści biorący udział w wystawie „Geometria i metafora z kolekcji Galerii 72” w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.(pdf)

 

 
Pisali o nas:  www.pulsmiasta.tv

 

Otwarcie wystawy
[iframe: src=”www/wp-content/gallery/Chelm_otwarcie” scrolling=”no” width=”590px” height=”510px” frameborder=”0″]

 

Ekspozycja
[iframe: src=”www/wp-content/gallery/chelm2″ scrolling=”no” width=”590px” height=”510px” frameborder=”0″]