„BOGUSŁAW KACZYŃSKI – Z BIAŁEJ PODLASKIEJ W ŚWIAT”

Plakat Bogusław Kaczyński wystawa
02.09.2022  |  

„BOGUSŁAW KACZYŃSKI – Z BIAŁEJ PODLASKIEJ W ŚWIAT”

Bogusław Kaczyński (1942–2016)…

był najsłynniejszym popularyzatorem muzyki operowej w Polsce, dziennikarzem Telewizji Polskiej, radiowej Jedynki i „Ruchu Muzycznego”, absolwentem i prorektorem PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Zapisał się w historii kultury polskiej jako dyrektor Festiwalu Muzyki Łańcut (1981-1990), Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (1984-2011) oraz Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie (1994-1998). Był autorem kilkunastu książek i serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Otrzymał nagrody Akademii Telewizyjnej: trzy Wiktory i Super Wiktora. Zdobył trzy „Złote Ekrany”, statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej” i tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W plebiscycie tygodnika „Polityka” znalazł się w gronie 10 największych osobowości telewizyjnych XX wieku. Był Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej, Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Poznania, Lipna i Buska-Zdroju. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Urodził się…

2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Mieszkał w domu rodzinnym przy ulicy Pocztowej 11. Jego rodzicami byli: Julia z domu Dołęgowska i Jan Kaczyński, ceniony rzemieślnik w Podlaskiej Fabryce Samolotów (wzięli ślub w bialskim kościele św. Anny 27 maja 1929 roku). Bogusław miał młodszą siostrę Annę (1946-2007), która zamieszkała w Szwecji, oraz brata Ryszarda (1930-1941), zmarłego tragicznie pod kołami pociągu. Boguś uczył się gry na akordeonie u Władysława Kędziory w Państwowym Ognisku Muzycznym w Białej Podlaskiej (obecnie Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina). Uczęszczał do prestiżowego bialskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego („Kraszaka”), które ukończył w 1959 roku. Jeździł do Warszawy na lekcje gry u wybitnego pianisty prof. Pawła Lewieckiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom w 1964 roku). Był instruktorem gry na akordeonie w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży (1964-1965) oraz akompaniatorem chóru PSS w Białej Podlaskiej (1964-1967). W 1971 roku uzyskał dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury, w zakresie teorii muzyki.

Stał się znany milionom Polaków…

…dzięki prowadzeniu transmisji telewizyjnych z najważniejszych wydarzeń muzycznych (Konkurs Chopinowski, koncerty Pavarottiego i Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkurs im. H. Wieniawskiego, Konkursy Piosenki Eurowizji). Miał także cykliczne audycje radiowe i telewizyjne, m.in. Operowe qui pro quo, Zaczarowany świat operetki i Rewelacja miesiąca oraz Przeboje Bogusława Kaczyńskiego. Swoje artykuły publikował w branżowych pismach: „Teatr”, „Ruch Muzyczny” i „Kultura”. Pisał także artykuły do „Dziennika Ludowego”. Wydał kilkanaście własnych książek, m.in. Dzikie orchidee (Książka Roku, Autor Roku), Smak sławy, Kiepura, Łańcut moja miłość oraz Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy.

Autorem koncepcji artystycznej wystawy i jej kuratorem (z Grzegorzem Kurpetą) jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser telewizyjny, wieloletni współpracownik
Bogusława Kaczyńskiego.
W 2019 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Fundacji ORFEO w Warszawie
i dyrektora artystycznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, realizowanego co roku z Prezydentem Michałem Litwiniukiem
i dyrektorem BCK Zbigniewem Kapelą.

Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Południowego Podlasia z dyrektorem Rafałem Izbickim na czele. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie, udostępnionych za życzliwą zgodą Prezesa Zbigniewa Napierały – przewodniczącego rady, we współpracy z Anną Habrewicz – dyrektor zarządu i Ewą Titow opiekującą się archiwum.